Uppfödare inom SVK Östra

Inom SVK Östra har vi dessa lokala uppfödare där du kan få information om planerade parningar, valpar till salu etc.

Gå också in på SVKs hemsida och klicka på den aktuella hundrasens standard. Där hittar du också länk till avelsrådet för resp. ras med avelskrav, avelsstrategier, godkända parningar, hanhundslista, tiklista och valphänvisare. All avelsrådgivning och valphänvisning sker centralt av Svenska Vorstehklubben för respektive ras.

Korthårig Vorsteh

Alarängens Kennel Ingela Lindfors
Elsarby 112
748 96 Tobo
0739-080840
alarangens@outlook.se
www.alarangen.se
Gammelhöjdas kennel Rolf o Synnöve Bergman
Knivsbrunna 37
755 98 Uppsala
0705-503563
r.bergman@telia.com
www.gammelhoejdas.se
Hasselkrogens kennel Erik Eriksson
Vallentunavägen 111
194 92 Upplands Väsby
Erik 070-739 48 74
Anne 070-602 90 40
Hem 08-511 785 01
http://hasselkrogens.wordpress.com
www.hasselkrogens.se
Kennel Tappra Philippa Järvinen
Ödmårdsvägen 17
167 37 Stockholm
(Solberga 17, 731 14 Kolsva)
0730-838 083
philippa@tappra.com
www.tappra.com
Kvarnbrantens kennel Peter de Verdier,
Åkerövägen 37
155 91 Nykvarn
0708-267 649
peter.deverdier@hotmail.com
Solvallens kennel Helena Thulin
Lena-Salsta Norrgrind
74392 Vattholma
073-410 86 60
helena@solvallens.se
www.solvallens.se
Ripudden´s kennel Tommy Kans
Skärsnäsvägen 1
182 63 Djursholm
0707-181145
tommy.kans@live.se

Strävhårig vorsteh

Alarangens Kennel Ingela Lindfors
Elsarby 112
748 96 Tobo
0739-08 08 40
alarangens@outlook.com
www.alarangens.dinstudio.se
Björnfotens kennel Mikael Grennard
070-588 67 79
bjornfoten@gmail.com
www.bjornfoten.se
E´sunds kennel Annika Larsson
Kiefer´s kennel Christina Tall
Tillinge Hansta
745 94 Enköping
0171-336 70
070-575 48 00
tallhansta@spray.se

Kleiner Münsterländer

Gråsidingens kennel Lena Gillstedt
0171-44 72 12
www.grasidingens.se
Münstersystrarnas kennel Agneta Aldor
076-7904510
www.munstersystrarna.se
Wildbachberger kennel Elisabeth & Gerhard Manninger
Väsbyvägen 8
761 75 Norrtälje
0176-27 31 11
070-324 35 34
elisabeth.manninger@ebrev.nu
http://sites.google.com/site/wildbachberger/

Grosser Münsterländer

Kennel Vassfjärden Annica Åström
Tyresö
annica@vassfjarden.com
www.vassfjarden.com
070-221 70 70
Våråsen´s kennel Ulf och Gunilla Pettersson
Ådö gamla skola
197 91 Bro
08-582 423 17
gunilla.varasen@areteadsl.se

Ungersk Viszla

Kennel Madarasz Kristina Pettersson
Lunda, Råsbäcken
611 96 Jönåker
0155-705 10
070-600 66 99
www.kennelmadarasz.se
kp.legvet@telia.com
Kennel Vadoca Jeanette Feledi & Jacob Hallencreutz
Skogstorp
150 21 Mölnbo
0158-607 78
vadocavizslas@hotmail.com
Olebjörks kennel Karin Olebjörk
Lövsta 30
Sofieberg
0707-774474
www.olebjork.se
karin@olebjork.se