Här nedan ser du en lista på personer som du kan vända dig om du vill träna din hund med hjälp av en kunnig tränare eller om du saknar mark och fågel för träning.
O.B.S SVK Östra tar ej ansvar för innehållet i utbildningarna.

Inom Östras område (i bokstavsordning)

Ingela Lindfors, Uppsala
Valpkurser, lydnadskurser, intensivkurser, apportering, avenceträning, uppflogsträning med visionsripor, träningsgrupper mm
0739-080840
alarangens@outlook.com
www.alarangens.se

Hundpedagogerna, Stockholm
Privatlektioner, kurser mm
Philippa Järvinen, 073 -0838083
philippa@hundpedagogerna.se
www.hundpedagogerna.se

Husby Gård, Råby/Bettna 20km nordväst om Nyköping.
Rapphönsträning på ca 700 ha mark.
Träningen är öppen för förare som har en god kontakt och lydnad på sina hund.
All träning sker under ledning av markvärden Magnus Karlsson.
070- 310 73 55
magnus144@msn.com

Långtora Hund & Jakt Enköping
Fågelhundsträning, fältträning, jakt, utsatt fågel, rapphöns & fasan.
0171-41 11 40, 070-641 55 54
Frågor om träningar och kurser: Amir Zand 070-641 55 54, amir@langtorahundochjakt.se
Frågor om jakt och mark: Christoffer Olsson 070-931 77 28, christoffer@langtorahundochjakt.se
Frågor/bokningar för hotell och pensionatet: hotell@langtorahundochjakt.se
Boka jakt: jakt@langtorahundochjakt.se
Har du allmänna frågor maila till: info@langtorahundochjakt.se
www.langtorahundochjakt.se

Timmy Cox, Drottningholm
Timmy håller kurser i fågelhundsträning inom mellansvenska fågelhundsklubben men tar även emot andra raser i mån av tid på träningsmarker i Mälardalen.
073-960 21 88
tc.fagel.jakt@bredband.net

Sallander Consulting
Kurser i apportering och viltspår
070-638 83 06
www.sallanderconsulting.com
info@sallanderconsulting.com

Upplands Hundträningscenter, Uppsala
Dressyr, uppflog
018-31 70 84, 070-544 82 53
lars.thulin@mbox304.swipnet.se

Årsta Gård, Flen
Jakt, fältträning rapphöns & fasan (300 ha)
Åke Johnsson & Margareta Nordh
0158-602 08, 070-620 33 36
falcsagans@telia.com
http://web.telia.com/~u15806014/index.html

Övriga Sverige (i bokstavsordning)

Carnbrings – Kolbäck, Västmanland
Kurser, fältträning, jakt och jaktprov på fasan och rapphöns på fina marker, cirka 1000 ha i Kolbäck och Fellingsbro.
0220-41718, 070-633 17 20
carnbrings@telia.com
www.carnbrings.se

HT Kompetenssamverkan – Leif Persson, Dylta Bruk, Örebro län
Jaktlydnadskurser, apporteringsträning, stadgeträning i voljär, uppflogsträning, fältträning på fasan och rapphöns, fältfågeljakt mm.
019-22 25 37, 070-607 46 71
leif.dyltabruk@swipnet.se
www.dyltabruk.se/jakt.html

Hunddressyr.se – Stefan Hellström, Gotland
Valpkurser, dressyrkurser, påbyggnadskurser och specialdressyr.
070-5655035
stefan@hunddressyr.se
www.stefanshundkurser.se

Hundskolan Bäckatorps Fasaneri – Joel André, Mullhyttan, Örebro län
Dressyr-, apport och fågelhundsträning. Mentaltest. Hundskolan Bäckatorps Fasaneri.
Joel André. 0585/43016. 070/550 88 50
joel@backatorp-fasaneri.se
www.backatorp-fasaneri.se

Inger Ericsson Fågelhundsträning, Ervalla, Örebro Län.
Verksamhet året runt, jaktlydnadskurser, apporteringsträning, uppflogsträning, fältträning på fasan och rapphöns, fältfågeljakt.
070-3752292
stohagens-kennel@telia.com

Jägra, Malung
Uppflogsträning duvor, ståndträning, fr.o.m. 2008 även fasaner och rapphöns.
070-28 88 300, 0280-102 19
bjorn_strom@hotmail.com

Landins Hund och Katt – Anders Landin, Trollhättan
Utbildning för hundägare: Privatlektioner, dressyr, valpkurs, fortsättningskurs, eftersök, viltspår och ”fågelträning”. Kurserna är speciellt anpassade för dig som har stående fågelhund. Träningsmaterial i form av CD:s och kompendium. 070-577 63 03
anders@landins-hund-katt.se
www.landins-hund-katt.se

NB Fasaneri & Konsult – Fredrik Hörnstedt, Västerås
Säljer fasaner och rapphöns under säsong, från dagsgamla till vuxen fågel. Möjlighet att träna/jaga med hund på 1600 ha fågeltäta marker.
070-275 20 06
nbfasaneri@rixmail.se
www.nbfasaneri.com

Pelle Agorelius -Saxhytte Gård, Grythyttan, Örebro län
Jaktlydnadskurser, fågelhundträning med instruktion, fältfågeljakt mm.
0591-193 45, 070-646 7577
banducia@telia.com
www.saxhytte.com

Gotland: Fältträning och grundträning, Sigrid Agenäs, Johan Olofsson och Marcus Niklasson.
Kaninhägn och fältträning på vild fågel på Gotland.
070-697 32 31
sigrid@wellieson.se
www.reviering.se

Sten Rönnerling, Höör
Fågelhundsdressyr, kurser, jakt.
070-316 84 08, 0413-260 65